Dni Ogrodnika

W dniach 10 i 11 września 2022 r. w Gołuchowie k. Kalisza odbyły się XXI Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe.

Na terenach Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie k. Kalisza, w pobliżu Zamku Czartoryskich, w 102 ekspozycjach targowych można było zapoznać się z ofertą około 130 firm i instytucji. Dni Ogrodnika nie mają charakteru kiermaszu. W sprzedaży były tylko wydawnictwa fachowe. Na targach firmy z kraju i zagranicy (m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii) zaprezentowały najnowsze technologie i  środki produkcji  stosowane w uprawach warzyw, owoców w tym roślin jagodowych a także roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami.

Targi odwiedzili ogrodnicy z całego kraju. Każda osoba związana z szeroko rozumianym ogrodnictwem, mogła znaleźć wiele propozycji  i nowych rozwiązań. W licznych punktach konsultacyjnych, naukowcy - praktycy (głównie z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach) pomagali rozwiązać wszelkie problemy dotyczące upraw. Wielu producentów przywoziło próbki roślin z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu patogenów lub ustalić przyczynę zaburzeń fizjologicznych.
Liczne grono ogrodników i doradców korzystało także z porad w punkcie Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, gdzie Kierownik Kliniki Chorób Roślin prof. dr hab. Natasza Borodynko – Filas udzielała porad, informacji i wyjaśnień.
Były organizowane seminaria fachowe oraz szeroka debata na temat przyszłości polskiego ogrodnictwa pod osłonami. Podkreślano brak dostępności opału, drastycznego wzrostu jego ceny a także energii elektrycznej i środków produkcji np. nawozów.   
Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane nowości m.in. nowe odmiany warzyw gruntowych i do upraw pod osłonami o jeszcze lepszych walorach smakowych, odporniejsze na choroby oraz o ciekawych kształtach i kolorach. Prezentowano m.in. odmianę pomidorów o dużej tolerancji na bardzo groźnego wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV).
Przedstawiono ofertę wielu nowych środków ochrony roślin, w tym biologicznych co ma duże znaczenie w perspektywie wprowadzania przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.
Szeroką grupę produktów stanowiły stymulatory wzrostu roślin. Po raz pierwszy wystawiło się specjalistyczne laboratorium badające występowanie nicieni w glebie i podłożach. Również w tej edycji targów, ogrodnicy mogli zapoznać się z najnowszymi urządzeniami technicznymi począwszy od komputerów sterujących parametrami klimatu w szklarniach aż po kombajny do zbioru kapusty.
Odwiedzający targi mieli okazję wyjaśnić wiele zagadnień w punktach instytucji takich jak:  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,

Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu. Wiele osób zapoznało się z szeroką ofertą Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w tym ze szczegółami projektu eDWIN - Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin.

Imprezą towarzyszącą XXI Dniom Ogrodnika, była uroczysta gala wręczenia statuetek z tytułem „Wzorowy Ogrodnik”. Kapituła, której przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Komosa uhonorowała osoby wyróżniające się szczególnymi działaniami i osiągnięciami (więcej informacji w zakładce Krajowy Konkurs „Wzorowy Ogrodnik”). Laureaci otrzymali statuetki z brązu „Wzorowy Ogrodnik” oraz puchary ufundowane przez Patrona Honorowego Dni Ogrodnika - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka.

Organizatorami byli:

Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego Wielkopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego
Stowarzyszenie Nowoczesny ogrodnik
Stowarzyszenie Nowoczesny ogrodnik
Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami
Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie

Główny partner

Yara-logoPatronat medialny

Głos Wielkopolski

TVP Poznań

Radio Centrum

Hasło Ogrodnicze

Szklarnie Tunele Osłony

Warzywa

Szkółkarstwo

SAD

SAD

Truskawka, Malina, Jagody

ogródinfo.pl

warzywa.pl

Partnerzy medialni

Fresh Market

Jagodnik

Pod osłonami

Warzywa polowe

Agro Market 24