W dniach 10 i 11 września 2022 r. w Gołuchowie k. Kalisza odbyły się XXI Dni Ogrodnika – Targi Międzynarodowe.
Na terenach Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie k. Kalisza, w pobliżu Zamku Czartoryskich, w 102 ekspozycjach targowych można było zapoznać się z ofertą około 130 firm i instytucji. Dni Ogrodnika nie mają charakteru kiermaszu. W sprzedaży były tylko wydawnictwa fachowe. Na targach firmy z kraju i zagranicy (m.in. z Francji, Holandii, Niemiec, USA, Wielkiej Brytanii) zaprezentowały najnowsze technologie i środki produkcji stosowane w uprawach warzyw, owoców w tym roślin jagodowych a także roślin ozdobnych uprawianych w gruncie i pod osłonami.
Targi odwiedzili ogrodnicy z całego kraju. Każda osoba związana z szeroko rozumianym ogrodnictwem, mogła znaleźć wiele propozycji i nowych rozwiązań. W licznych punktach konsultacyjnych, naukowcy - praktycy (głównie z Instytutu Ogrodnictwa – PIB w Skierniewicach) pomagali rozwiązać wszelkie problemy dotyczące upraw. Wielu producentów przywoziło próbki roślin z prośbą o pomoc w zidentyfikowaniu patogenów lub ustalić przyczynę zaburzeń fizjologicznych.
Liczne grono ogrodników i doradców korzystało także z porad w punkcie Instytutu Ochrony Roślin – PIB w Poznaniu, gdzie Kierownik Kliniki Chorób Roślin prof. dr hab. Natasza Borodynko – Filas udzielała porad, informacji i wyjaśnień.
Były organizowane seminaria fachowe oraz szeroka debata na temat przyszłości polskiego ogrodnictwa pod osłonami. Podkreślano brak dostępności opału, drastycznego wzrostu jego ceny a także energii elektrycznej i środków produkcji np. nawozów.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się prezentowane nowości m.in. nowe odmiany warzyw gruntowych i do upraw pod osłonami o jeszcze lepszych walorach smakowych, odporniejsze na choroby oraz o ciekawych kształtach i kolorach. Prezentowano m.in. odmianę pomidorów o dużej tolerancji na bardzo groźnego wirusa brunatnej wyboistości owoców pomidora (ToBRFV).
Przedstawiono ofertę wielu nowych środków ochrony roślin, w tym biologicznych co ma duże znaczenie w perspektywie wprowadzania przepisów Europejskiego Zielonego Ładu.
Szeroką grupę produktów stanowiły stymulatory wzrostu roślin. Po raz pierwszy wystawiło się specjalistyczne laboratorium badające występowanie nicieni w glebie i podłożach. Również w tej edycji targów, ogrodnicy mogli zapoznać się z najnowszymi urządzeniami technicznymi począwszy od komputerów sterujących parametrami klimatu w szklarniach aż po kombajny do zbioru kapusty.
Odwiedzający targi mieli okazję wyjaśnić wiele zagadnień w punktach instytucji takich jak: Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa,
Okręgowa Stacja Chemiczno-Rolnicza w Poznaniu. Wiele osób zapoznało się z szeroką ofertą Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu w tym ze szczegółami projektu eDWIN - Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin.
Imprezą towarzyszącą XXI Dniom Ogrodnika, była uroczysta gala wręczenia statuetek z tytułem „Wzorowy Ogrodnik”. Kapituła, której przewodniczył prof. dr hab. Andrzej Komosa uhonorowała osoby wyróżniające się szczególnymi działaniami i osiągnięciami (więcej informacji w zakładce Krajowy Konkurs „Wzorowy Ogrodnik”). Laureaci otrzymali statuetki z brązu „Wzorowy Ogrodnik” oraz puchary ufundowane przez Patrona Honorowego Dni Ogrodnika - Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Henryka Kowalczyka.