Laureaci XIII edycji konkursu - 2022 r.

Gala XIII edycji Krajowego Konkursu „Wzorowy Ogrodnik”

Podczas XXI Dni Ogrodnika – Targów Międzynarodowych, w dniu 10 września 2022 r. w Gołuchowie koło Kalisza odbyła się uroczysta gala finałowa przyznania tytułu „Wzorowy Ogrodnik”.
 
Celem przedsięwzięcia jest wytypowanie i promocja ogrodników, których osiągnięcia, zasługi i postawa osobista zasługują na szczególne wyróżnienie. W bieżącym roku ze względu na zagrożenie pandemią koronawirusa, nie przeprowadzono konkursu na zasadach, jak w poprzednich edycjach. W latach minionych, organizatorzy przyjmowali zgłoszenia z całego kraju, kandydatów w 6 kategoriach (warzywnictwo pod osłonami, warzywnictwo gruntowe, rośliny ozdobne pod osłonami, sadownictwo, szkółkarstwo roślin ozdobnych, kategoria specjalna, dla gospodarstw, których produkcja nie mieściła się ściśle w w/w 5 kategoriach).

W bieżącym roku, Kapituła Tytułu „Wzorowy Ogrodnik” pod przewodnictwem prof. dr hab. Andrzeja Komosy, postanowiła przyznać tytuły za szczególne osiągnięcia, bez podziału na kategorie produkcyjne. Dokonano tego na podstawie licznie zgromadzonych materiałów, w tym dokumentów, szeroko zasięganej opinii a także wiedzy własnej członków kapituły.

Podczas uroczystej Gali w dniu 10 września, niżej wymienione osoby zostały
uhonorowane tytułami „Wzorowy Ogrodnik” :
- Kamila i Karol Janas - za działania na rzecz ochrony środowiska naturalnego,
- Andrzej i Beata Walczak - za wynalazczość w dziedzinie ogrodnictwa,
- Damian i Paweł Chrzan - ambasadorowie dobrego smaku pomidora szklarniowego,
- Maciej Mularski - za działalność społeczną na rzecz środowiska ogrodniczego

a także
- Marek i Alina Lewandowscy - w kategorii specjalnej - Uprawa i produkcja ziół.

Laureaci otrzymali statuetkę z brązu „Wzorowy Ogrodnik” oraz puchary ufundowane przez Pana Henryka Kowalczyka – Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - który objął Dni Ogrodnika oraz konkurs patronatem honorowym.  

Statuetki i puchary wręczali: Jacek Sommerfeld - Dyrektor WODR w Poznaniu, Kamila Rybarczyk – Prezes Stowarzyszenia Nowoczesny Ogrodnik, Ewa Jedlikowska – Dyrektor Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, Maciej Mularski – Prezes Stowarzyszenia Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami oraz Alicja Stachowiak – Z-ca Dyrektora WODR w Poznaniu.

Laureaci otrzymali także upominki ufundowane przez głównego sponsora YARA Poland, które wręczał dr Andrzej Grenda – Dyrektor Handlowy Działu Sprzedaży Nawozów Specjalistycznych oraz od Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie, które przekazała Pani Ewa Jedlikowska - Dyrektor OKL w Gołuchowie.
Znamienici goście pogratulowali laureatom sukcesów organizatorom udanych targów.

Na zakończenie odbył się występ wokalistów ze Studia Wokalno – Artystycznego PIANO SONG, laureatów konkursów międzynarodowych.